Hederstegn og pris til Rolf og Tore – Tertnes

Hederstegn og pris til Rolf og Tore

Det ble hederstegn i gull og bragdpris til to av klubbens nøkkelpersoner, Rolf Ellingsen og Tore Johannessen, ifm. årsfesten for Tertnes Idrettslag Allianse.

Tertnes Idrettslag ble stiftet 25. januar 1953, og i dag er det 8 ulike klubber/idrettslag som sammen utgjør Tertnes Idrettslag Allianse:

  • Tertnes Fotball Herrer
  • Tertnes Fotball Damer
  • Tertnes Turn
  • Tertnes Alpin
  • Tertnes Idrettsskole
  • Tertnes Basket
  • Tertnes Håndball
  • Tertnes Håndball Elite

På stiftelsesdagen 25. januar feiret alliansen 67-årsdagen med årsfest, og et av høydepunktene var utdeling av hederstegn til personer som gjennom flere år har bidratt for idrettslaget. Det ble utdelt flere hederstegn i bronse og sølv, før utdeling av hederstegn i gull som er en utmerkelse som henger høyt. Det var derfor svært gledelig at vår alles Rolf var en av to som fikk denne utmerkelsen i år:

Rolf Ellingsen er selve symbolet på dugnadsånden i Tertnes Håndball Elite. Rolf har hatt viktige oppgaver for klubben i mer enn 20 år. I svært mange av disse årene har han sittet i styret i klubben (og gjør det fortsatt i dag), men like viktig er hans mange oppgaver og bidrag for klubben generelt.

Først og fremst har han i årevis vært regnskapsfører for Tertnes. Dette er noe han gjør uten noen form for kompensasjon, og i en eliteserieklubb er dette ingen liten jobb. Rolf er også viktig ifm. rigging til hjemmekamparrangementene, og han står blant annet for alt av innkjøp og koordinering av kiosk- og billettsalg.

I tillegg stiller han opp og bidrar på alle mulige forefallende oppgaver, og Marit som er alene på kontoret, vet ikke hva hun skulle gjort uten han. Alltid med det samme gode humøret og alltid positiv; NEI eksisterer ikke for Rolf.

Vi er veldig heldige som har Rolf i klubben vår, og vi håper vi vil ha glede av hans store engasjement for Tertnes i mange år fremover!

Bragdpris til Tore Johannessen

Selv om hederstegnene, i alle tre valører, henger høyt, er Tertnes Idrettslag Allianses bragdpris en spesiell pris og noe som ikke deles ut hvert år, da det kreves en unik sportslig prestasjon for at denne prisen tildeles. Faktisk er den bare delt ut to ganger tidligere, dvs. til Petter Strand og til Stine Skogrand. Vi er svært stolte over at det igjen er en representant for Tertnes Håndball Elite som får prisen, og her er omtalen ifm. tildelingen:

Tore Johannessen kom inn som assistenttrener på A-laget til Tertnes Håndball Elite i 2003, da Odd Egil Eidsæther var hovedtrener. Han fortsatte deretter som assistenttrener i perioden 2003-2006 med Lars Riis Ellingsen som hovedtrener, og fra sesongen 2006-07 overtok han selv som hovedtrener.

Fra opprykket i 1992 har Tertnes tatt totalt 11 seriemedaljer, og Tore har vært med på 9 av disse. Den siste medaljen så langt kom sist sesong, da det ble en ny bronsemedalje. Som Tertnes-trener har han også fått oppleve 2 sølvmedaljer i NM senior, og 1 gull og 2 sølv i NM junior. Laget har også deltatt i Europacupen 10 ganger under hans ledelse.

Selv om Tore vokste opp bare en langpasning fra Åstveit, var det Åsane som ble klubben hans, både på fotball- og håndballbanen. Men om Tore helt til nylig har spilt håndball i den oransje Åsane-drakten, skal ingen påstå at det har virket inn på hans lojalitet til Tertnes, og han er nå inne i sin fjortende(!!!) sesong som hovedtrener for Tertnes Håndball Elite. Dette er halvparten av klubbens sesonger i eliteserien!

Spillerne har stor respekt for Tore, og han engasjerer seg og jobber grundig i utviklingen av hver enkelt spiller. Dette er hovedgrunnen til at Tertnes er blitt en attraktiv klubb for unge talenter, og også unge spillere fra andre deler av landet ønsker å komme til Tertnes for å bli trent av Tore, med tro på at nettopp han er den beste til å bidra til deres utvikling. Det er ingen tvil om at han nyter stor anseelse i håndball-Norge.

Som trener i Tertnes har Tore måttet tåle flere sesonger med økonomiske utfordringer i klubben, noe som har begrenset mulighetene til å få etablerte spillere til Tertnes. Derfor har strategien vært å få inn spillere som er i startgropen av sin karriere, noe som har vært en suksess med Tore som trener. At de av spillerne som virkelig slår gjennom etter noen år drar videre til større klubber i utlandet, har han og resten av klubben måttet lære seg å leve med.

Gjennom det siste tiåret er det bygget en sterk treningskultur i Tertnes. En trener som gir spillerne medansvar for egen utvikling, og en spillergruppe med stor treningsiver, seriøsitet og ønske om å bli best mulig, har en selvforsterkende effekt som påvirker hverandre. Spillere, trenerapparat og ledere trives sammen og jobber mot samme mål, både i opp- og nedturer.

I tillegg til grundig struktur og gjennomarbeidede planer for treningsarbeidet, er Tore sannsynligvis «norgesmester» i kampanalyse, og det er ikke uten grunn at damelandslagstrener Thorir Hergeirsson har inkludert Tore i sitt analyseteam. Tore har også hatt treneroppgaver knyttet til flere yngrelandslag, og for øyeblikket er han ansvarlig for jentene født i 2002 og 2003 som til sommeren skal delta i VM i Kina.

Tross sin tilsynelatende rolige og sindige væremåte, har Tore er stort konkurranseinstinkt, og dette gjelder ikke bare på håndballbanen. Det er vel ikke en spiller i Tertnes som ikke er blitt grust av Tore i kortspill… Hans engasjement for quiz, brettspill, kortspill og andre konkurranser, påvirker også spillerne, og lek og spill er viktige innslag i tiden laget tilbringer sammen utenfor banen. Det at Tore tar seg tid til å delta på spillernes sosiale aktiviteter er også viktig for hans relasjon til spillerne, og hans humoristiske kommentarer bidrar til latter og samhold i spillergruppen.

Forrige sesong passerte Tore 500 kamper på benken for Tertnes. En imponerende prestasjon, og vi håper at det blir enda 500 til! 🙂

Hans posisjon som topphåndballtrener er unik, i en idrett der Norge er en av verdens beste, og vi er stolte over å ha han i klubben vår. Tore Johannessen tildeles Tertnes Allianse Idrettslags bragdpris for hans enestående innsats for Tertnes Håndball Elite.

Bragdprisen består av en kunstgave som Tore vil bli overrakt ved en senere anledning.